Data wpisu: 08.02.2017

Zagrożenia na stanowisku kosmetyczki – ten zawód też może być niebezpieczny!

Wiele osób kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy przypisuje wyłącznie stanowiskom produkcyjnym i fizycznym. Wydaje nam się, że niebezpieczeństwa czyhają tylko na budowlańców, monterów i pracowników fabryk. Prawda jest zupełnie inna. Na różnego rodzaju zagrożenia narażeni są wszyscy zawodowcy. Przykład? Kosmetyczka. Ten teoretycznie spokojny zawód także generuje sporo niebezpieczeństw dla zdrowia.

Zagrożenia chorobowe na stanowisku kosmetyczki

Kosmetyczka wbrew pozorom jest narażona na wiele potencjalnych niebezpieczeństw. Są to przede wszystkim:

  • Zagrożenie wystąpieniem chorób układu szkieletowo-mięśniowego – kosmetyczka pracuje głównie w pozycji siedzącej lub stojącej, często pochyla się nad klientem, co może prowadzić do nadwyrężenia kręgosłupa, naciągnięć mięśni czy schorzeń w okolicy lędźwiowej.
  • Zagrożenie wystąpieniem chorób skórnych – do kosmetyczki przychodzą bardzo różni ludzie, często mający poważne problemy skórne o podłożu chorobowym, jak świerzb, grzybica, opryszczka. Kosmetyczka wykonująca zabieg może się zarazić, nawet mimo stosowania środków ochronnych.
  • Zagrożenie kontaktem z substancjami alergizującymi – takich preparatów jest mnóstwo i mało kto jest narażony na alergie skórne w takim stopniu jak kosmetyczka. Mogą także wystąpić choroby układu oddechowego, a także astma.
  • Zagrożenie chorobami zakaźnymi – tutaj najgroźniejsze są żółtaczka typu B i C, ale także zakażenie wirusem HIV. Kosmetyczka może mieć kontakt z krwią zarażonego pacjenta podczas wykonywania nawet najprostszych zabiegów. Dlatego niezbędne jest każdorazowe stosowanie rękawiczek ochronnych. Wskazane jest także zakładanie maseczki ochronnej, która może zabezpieczyć przed np. gruźlicą.

Agresywny klient to także realne zagrożenie

Często bagatelizuje się fakt, że zawód kosmetyczki może być bardzo stresujący. Do gabinetu czy salonu przychodzą różni ludzie. Mogą się zdarzyć klienci, którzy są niezadowoleni z wykonanego zabiegu i postanowią rozwiązać sprawę agresją słowną, a nawet fizyczną. Nie są to wcale rzadkie przypadki, podobnie jak klienci pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Trzeba także pamiętać, że kosmetyczka bierze na siebie dużą odpowiedzialność za klienta. Nie tylko za jego wygląd, ale także stan psychiczny. Klienci przychodzą do gabinetów, aby poprawić swój wygląd, poczuć się lepiej, odpocząć. Kosmetyczka powinna więc dbać o przyjazną atmosferę w salonie, a jednocześnie fachowo wykonywać swoją pracę. To może wpływać na stan emocjonalny kosmetyczki i także stanowić zagrożenie na tym stanowisku pracy.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry