Data wpisu: 05.07.2019

Odzież robocza na lato. Najważniejsze obowiązki pracodawcy

W polskich warunkach klimatycznych nie ma możliwości, aby pracownicy fizyczni przez cały rok korzystali z jednego kompletu odzieży roboczej. Gdy tylko robi się cieplej, koniecznie trzeba zapewnić podwładnym strój gwarantujący odprowadzanie ciepła i chroniący przed przegrzaniem oraz promieniowaniem słonecznym. Jakie warunki powinna spełniać odzież robocza na lato? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Naturalne materiały

Zdecydowanie polecamy, aby zainwestować w letnią odzież roboczą wykonaną z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdza się tutaj bawełna, która zapewnia skórze oddychanie, nie podrażnia i jest przewiewna. Dopuszczalne jest również stosowanie odzieży roboczej ze sztucznych materiałów, zwłaszcza jeśli wymaga tego specyfika danego stanowiska (narażenie pracownika na urazy). W takiej sytuacji jednak należy zakupić odzież z materiału oddychającego, dobrze odprowadzającego wilgoć.

Więcej kompletów

Bardzo ważną zasadą, o której musi pamiętać pracodawca, jest zapewnienie pracownikom kilku kompletów letniej odzieży roboczej. Szczególnie dotyczy to elementów stroju, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, a więc np. koszulek, skarpet i bielizny. Przy wysokich temperaturach pracownik mocniej się poci, a praca wciąż w tym samym, przepoconym ubraniu jest nie tylko niekomfortowa, ale też źle świadczy o marce przedsiębiorcy.

Krótkie spodenki? Nie zawsze jest to możliwe

Krótkie spodenki mogą być oczywiście elementem letniej odzieży roboczej, ale tylko pod warunkiem, że na danym stanowisku pracy pracownik nie jest narażony na urazy nóg. Jeśli np. korzysta ze szlifierki czy innych maszyn generujących odłamki, bezwzględnie należy zapewnić pracownikowi długie spodnie ochronne. Jak pogodzić to z wysokimi temperaturami? Ciekawym rozwiązaniem może być zainwestowanie w spodnie z odpinanymi nogawkami, dzięki czemu pracownik schłodzi ciało w czasie przerwy lub w momencie wykonywania pracy obarczonej niskim ryzykiem urazów nóg.

Obuwie z naturalną wkładką

Kolejną ważną kwestią jest obuwie, które jednak sprawia pracodawcom sporo problemów. Dlaczego? Ponieważ na wielu stanowiskach wymagane jest noszenie obuwia wysokiego, za kostkę, co nie bardzo pasuje do letniej aury. Jednak i z tym można sobie poradzić. Pracownicy powinni mieć zapewnione buty wysokiej jakości, z naturalną wkładką, która ogranicza pocenie się stopy. Tutaj ważny apel do pracodawców: nie akceptujcie sytuacji, w której z powodu upałów pracownicy pracują w klapkach czy tenisówkach.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o nakryciu głowy. Jeśli pracownicy nie muszą nosić kasków ochronnych, a swoje zadania wykonują pod chmurką, pracodawca powinien zapewnić im czapki z daszkiem chroniące przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry