Data wpisu: 25.04.2017

Nie taki handel łatwy, jak go malują. 5 największych zagrożeń na stanowisku sprzedawcy

Jeszcze do niedawna bardzo popularne było powiedzenie: nie masz pomysłu na życie? Idź pracować w handlu. Dziś wiemy, że wcale nie jest to taki łatwy kawałek chleba. Wiele osób zatrudnionych w handlu nie do końca zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą pojawić się na konkretnych stanowiskach. Jest ich całkiem sporo. W dzisiejszym wpisie wymienimy 5 największych zagrożeń na stanowisku sprzedawcy.

  1. Stres – to pierwsze zagrożenie, jakie nasuwa się na myśl w kontekście wykonywania tego zawodu. Sprzedawca jest narażony na kontakt z różnymi klientami, także agresywnymi czy będącymi pod wpływem alkoholu. Dlatego osoby zatrudnione na stanowisku sprzedawcy powinny przechodzić szkolenia z radzenia sobie ze stresem i mieć dość czasu, aby odreagować po skończeniu pracy.
  2. Upadek z wysokości – realia pokazują, że sprzedawcy bardzo często zastępują magazynierów i zajmują się wykładaniem towarów na półki czy układaniem różnych przedmiotów na zapleczu. Czasami wymaga to wejścia na drabinę, co może się skończyć upadkiem – szczególnie jeśli drabina jest za krótka. Warto przy tym widzieć, że zgodnie z przepisami praca na wysokości powyżej 1 metra jest już zaliczana do prac wysokościowych i wymaga stosowania zabezpieczeń.
  3. Drobne urazy – najczęściej są to skaleczenia od nożyczek, zszywacza, metkownic czy innych ostrych przedmiotów, którymi w pracy posługuje się sprzedawca. Notorycznie zdarzają się także nacięcia skóry kartką papieru.
  4. Wymuszona pozycja ciała – wielogodzinne stanie przy regałach z produktami lub siedzenie przy kasie powoduje drobne urazy kręgosłupa, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do patologii układu szkieletowego. Jedyną radą jest wykorzystywanie przerw na robienie prostych ćwiczeń gimnastycznych i rozluźniających, a także stosowanie zdrowej diety (nadwaga i otyłość potęgują problemy z kręgosłupem).
  5. Przygniecenie – to jeden z najczęstszych wypadków, jakim ulegają sprzedawcy. Gdy z regału spadnie pudło z ciężkim przedmiotem, a w pobliżu znajdzie się akurat pracownik, to może się to skończyć naprawdę dotkliwą kontuzją. Dlatego regały powinny zostać tak zaprojektowane, aby umieszczane na półkach przedmioty nie wystawały poza obrys. Regały muszą być także solidnie przytwierdzone do podłoża lub do ściany.

Każdy komu wydawało się, że praca sprzedawcy należy do najbezpieczniejszych pod słońcem, powinien teraz zmienić zdanie. Jak w każdej branży także w handlu może dochodzić do groźnych wypadków czy występowania chorób zawodowych – i niestety dość często tak się dzieje.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry