Data wpisu: 24.01.2017

Co grozi za brak szkoleń BHP? Uwaga na wysokie kary!

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma obowiązek skierować ich na badania z zakresu BHP. Nie ma od tej reguły żadnych odstępstw – badania musi przejść zarówno sekretarka, jak i pracownik wysokościowy. Przedsiębiorcy, którzy to lekceważą, narażają się na bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Sprawdź, co grozi za brak szkoleń BHP.

Co właściwie jest karane?

Przedsiębiorca może zostać ukarany finansowo za to, że nie skierował swoich pracowników na odpowiednie szkolenia BHP w wyznaczonym terminie – czyli po prostu złamał Kodeks pracy. Dotyczy to zarówno szkoleń wstępnych, jak i okresowych.

Właściciel firmy musi się liczyć z karą w sytuacji, gdy zbagatelizował obowiązek wysłania pracownika na badania wstępne przed dopuszczeniem go do pracy. Faktem jest, że pracodawcy często o tym fakcie zapominają, co jednak nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Karze podlega także niedopełnienie obowiązku skierowania pracownika na badania okresowe w ustawowym terminie.

Pamiętaj!

Inspekcja Pracy może nałożyć karę także za to, że przedsiębiorca nieprawidłowo prowadzi dokumentację szkoleniową i pracowniczą lub popełnia błędy podczas przeprowadzania szkoleń (chociażby powierza je osobom bez uprawnień).

Wysokie kary za brak szkoleń BHP

Jak wspomnieliśmy przedsiębiorca niedopełniający swoich obowiązków w zakresie przeprowadzania szkoleń BHP musi się liczyć z karami finansowymi. Ich wysokość jest różna i zależna od kilku czynników. Zgodnie z ustawą grzywna może wynieść od 1000 do nawet 30.000 złotych.

Ważne!

Znowelizowane przepisy dały również możliwość surowego karania pracodawcy, który dopuszcza się recydywy. Jeśli przedsiębiorca zostanie przyłapany więcej niż raz, otrzyma dodatkową grzywnę w wysokości 5000 złotych.

Warto również wiedzieć, że jeśli Inspekcja Pracy skieruje sprawę do sądu powszechnego, to przedsiębiorca każdorazowo zostanie ukarany grzywną w wysokości 10.000 złotych, a jeśli jest osobą prawną lub prowadzi jednostkę nieposiadającą osobowości prawnej, nawet 50.000 złotych.

Jeśli natomiast kara jest nakładana wielokrotnie (dochodzi do recydywy i uporczywego uchylania się od obowiązku skierowania pracowników na szkolenia), to każdorazowo grzywna może wynieść 50.000 złotych oraz nawet 200.000 złotych dla osób prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej.

Pomijając kwestie finansowe brak szkoleń BHP jest także skrajną nieodpowiedzialnością ze strony przedsiębiorcy, który prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji karnych, jakie poniesie w momencie wystąpienia wypadku w pracy.

 


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry